Устаткування для зварювання і різання

obs4ie
 

Різання є одним з найчастіше виконуваних видів робіт під водою. Традиційно впродовж багатьох років різання чорних металів виконувалося із застосуванням або електрокисневого різання електродуги. Широке застосування у вітчизняній практиці отримали електроди для різання електродуги ЕПР-1 і електроди для екзотермічного різання марки ЕТС і електродотримачі ЕКД 86/93.

Останнім часом все більше поширення отримує екзотермічний спосіб різання матеріалів. Цей метод заснований на горінні металу в середовищі кисню. Висока температура горіння електроду дозволяє різати практично будь-які матеріали: чорні, кольорові метали, бетон, камінь, дерево, пластмаси, а також композитні матеріали. Крім того, екзотермічне різання є продуктивнішим в порівнянні з традиційною електродугою.

Для різання вітчизняними екзотермічними електродами марки ЕТС обов'язковою умовою є підживлення процесу екзотермічного різання електричним струмом. Сила струму не повинна перевищувати 150А. Джерело постійного зварювального струму має бути із зовнішньою характеристикою типу АСУМ, що падає-400, АДД-4002ТI. До недоліків при різанні електродами марки ЕТС можна віднести, прогорання бічної стінки електроду при торканні їй конструкції, що розрізає, а також великі маса-габарити використовуваних джерел зварювального струму, низька продуктивність роботи.

Горіння електродів BROCO, на відміну від електродів ЕТС здійснюється без подання електричного струму, який потрібний тільки для "піджога" електроду на початковому етапі. Для піджога електроду марки BROCO може використовуватися будь-яке джерело зварювального струму, а при його відсутності може використовуватися автомобільна акумуляторна батарея напругою 12В. Використання акумуляторної батареї як джерела струму рекомендується при глибині робіт не більше 20 м.

Для екзотермічного різання застосовуються спеціальні трубчасті електроди, що складаються з внутрішнього тепловиділяючого елементу, виконаного у вигляді стержнів, які встановлені в мідній трубці, покритій ізолюючим матеріалом, ізоляції, що забезпечує обгорання, одночасно з трубчастим електродом. Стержні виконані з низьковуглецевої сталі. У електродах марки BROCO діаметр і товщина стінок трубчастого електроду, кількість і матеріал тепловиділяючих стержнів, а також гідроізолююче покриття електроду є оптимальними для підвищення продуктивності і мінімальної витрати електроду при максимальній прорізаючій здатності.

Електрод запалюється в кисневому струмені завдяки дії на нього електричної дуги, що виникає між ним і об'єктом (чи спеціальною пластиною контактного запальника дуги при різанні композитних матеріалів), що розрізає. Після утворення електричної дуги електрод починає горіти самостійно, при цьому температура горіння на кінчику електроду досягає 5500 °С. Горіння електроду триває до тих пір, поки подається кисень.

Висока температура на кінчику електроду і потік кисню призводять до розплавлення або згорання матеріалу об'єкту різання. Крім того, потік кисню видуває розплавлений матеріал поза межами лінії реза. Ефективність екзотермічного підводного різання значною мірою залежить від величини подання кисню. Для забезпечення необхідного подання використовують спеціальні високопродуктивні кисневі редуктори.